KÜLLERİMDEN YENİDEN DOĞUYORUM

13.01.2017 tarihinde yayınlandı, 521 kez okundu

Kendini bildi bileli iki hayatı vardı, gösterdiği ve yaşadığı. Masallar ve sakladığı gerçek hayat, arada başkalarına göre, marjinal yaşam biçimleri ile hedef ve dikkat dağıttığını asla bilmeden yaşadı.

 Hayatın için yaşadığı görünen bedeni ve zamansız gösterdiği, yalan hayatının taşıyamadığı sancılarının dışa vurduğu, öfke ve intihar söylemleri ile ürküttüğü, kendini seven ve desteklediğini söyleyen insanlara gösterdiği, nefret, öfke.

Bir ideale sığınma sakladığı diğer hayatının yansımasıydı. Sürekli bulunduğu ortamdan ve yaşadığı evden kaçma isteğinin nedenini, yıllar sonra hayatının sonuna doğru anladı.

 Kendisini ruhsal ve beyinsel olarak incitmiş bir geçmişin içinde, kapana kısılıp kaldığını, tüm hayatı boyunca, sürekli izlendiği, her hareketinin kayıtlara geçirildiği, sosyal ajanlarla yaşadığı ortamdan kaçıp kurtulmak, sürekli istediği buydu.

 Artık hayatını anlamış yalnız ve hayatı olduğu gibi kabul etmiş biri gibi görünüyordu. Yıllar sonra anladığı tek şey, sosyal engelli ve sosyal ajanlarla sadece kendisinin karşılaşmadığı idi.

 İri gözlü koruyup kolladığını sandığı yaralı bir genç kız, yıllar sonra ablasına taşıdığı yarasını açana kadar, insan bu kadar kendine dönük ve kör yaşar mı? Ne yazık ki yaşamıştı.

 Korku ve saklanma çabasının nedeni, bilinçaltı çözülene kadar; okumadığı kişisel gelişim kitapları, psikoloji kitapları, romanları neredeyse kalmamıştı. Ta ki düşlerini, o güzel dostuna anlatana kadar, (rüyalar bilinçaltına giden kral yollarıdır demişti) ve her gün düşlerini bir karmaşık yumağı çözer gibi, kendi içine dönüp çözene kadar. Onun içinde hapsolduğu, Korku ve saklanma çabasının, gündelik yaşamda da tekrar ettiğini fark edene kadar.

 Bu KORKU nedendi, neden ? NEDEN !!!

 Başını sonunda kendi vücudundan kaldırdığında, KENDİNE ACIMAKTAN bıktığında, AĞLAMAKTAN UTANDIĞINDA, kendine yeter dediğinde düğüm çözülmüştü. Aslında etrafında, tıpkı kendi anne ve babası gibi, birçok anne ve babanın, kendi otoritesini devrettiği yakın akrabalarına, evlat diye emanet aldığı, aslında namus bekçiliğini devir etmesinden başka bir şey değildi.

 Kendini bildi bileli, erkekleri ayartan, olası fettan ihtimaline karşı;  gömleğin kalçaları örten giysiler, asla kesilmemiş saçlar, yüzüne bakarak tek kaşın bile alınıp alınmadığı, kontrollerinin yapıldığı ortamda, oto kontrol çoktan devreye girmişti.

 Yıllarca yarım cinsiyetle hayalet gibi dolaşmıştı.  Babasının tek eksiği, korktuğu ve yaşadığı tüm sancıları, bilmeden sosyal engelli insanlara, çok güvendiği abisi ve onun erkek çocuklarına devrettiği, saygı adı altında çocuklarını koşulsuz şartsız teslim etmesiyle, acının kimlik değiştirdiği kendisinden çocuklarına geçtiğiydi

İki kişilikli gibi dolaşmak, gelişen genç kız bedeninin, inkarına zorlayan, giyim dayatmaları, bir yandan da kendi oğullarına, bu kızı gelin adayı olarak gösterilmek, çocuklukta başlayan hapishane sinyalleri.

 Hani hep hayal ederiz, beyaz gelinlik giyeceğiz, çocuklarımız olacak ve ben onları bana davranıldığı gibi davranmayacağım, özgür bırakacağım. Oysa gelinlik giymek, hayatımızda bir kez özel olmak, değer görme çabaları dışında neydi ki o arzu,  anne baba için namusun devir töreni, özgürlüğün asla hayalinin bile kurulamayacağı başka bir ev.

 Ona göre evlilik başlangıç değil sondu, çünkü kendisini takip eden sosyal ajanlar onu geceleri küçücük bir yatağa hapsedip, gündüzde bedensel hizmetinden yararlanacakları bireyler yetiştiriyorlardı. Hep evlenmemek için mücadele ederken; bir yanıyla mafya babası gibi zengin ve güçlü birinin onu kurtaracağı, hayaliye etrafına baktı durdu, yalnızlığında sığındığı tek dünya televizyondaki filimler bir gün kurtarıcını geleceğini, sosyal ajanlardan ebediyen kurtaracağını söylüyordu.  ÖDENECEK BEDEL neydi, koskoca tek bir günlük özel olmayla biten bir hayat. Sürekli tekrar eden, hizmet ve daha çok ve hızlı hizmet.

 Çok isteği şeye kavuşmuştu, kimseye hesap vermeden, bilgi vermeden, açıklama yapmadan yaşamak mı? Bedeli çok ağır olmuştu.  O artık bir bedensel  engelliydi.

 Bedensel engelli, sosyal ajanlara göre; bir zavallı, hiç bir şeye gücü yetemeyen, takip etmelerine, kontrol etmelerine gerek olmayandı. Koskocaman bir cinsiyetsizdi, bir değirmen taşı bile değil, her an yok olması beklenen biri.

 Sorun, hiç mi psikoloğa ya da  psikyatriste gitmedi. Yıllarca, farklı psikolog ve psikyatriste gitti. Aradığı cevabın, dört duvar arasında, içinde kendinin insan gibi değer görüldüğü, KAS HASTALIKLARI derneğinin, internet üzerinden psikolojik destek aldığı, bir dost psikologdan geldi,

 Tekrarlayan rüyaları adım adım çözerek, gerçekten koşulsuz destek ve sevgi görmeden, sadece görevleri olduğunu ve hizmete dayalı yaşadığını, kendi olmadan, babası ve onun uzantısı olan, sosyal ajan akrabalarına göre yaşadığını fark edene kadar 50 yıl geçmişti.

 Doğu felsefecilerine göre, kimlik ve kişilik bunalımları;  arzudan doğar, ümitten. Arzularını yok ettiğinizde, kişi iyileşir. (Haz olmayınca Korku da olmaz. O zaman mutluluk ya da mutsuzluk da olmaz.) Ben artık bu noktadayım, ne mutluyum ne de mutsuz. Ya o da evlenseydi, başına geleceklerden biri de şu olurmuydu ?

 Bir DMD hastası 4 yaşındaki bir erkek çocuğun babası aradı, Çok üzgündü, eşine kızgın ve öfkeliydi.

 Neden benim hayatımı kararttı diye soruyordu, DMD hastalığı, annenin taşıyıcı olduğu, sadece erkek çocuklarında görülen, çocuk yaşta başlayan, hızlı ilerleyen, yürüme ve solunu etkileyen 11 yaşında skolyoz ameliyatı olmazsanız, 25 li yaşlarda öldürme ihtimali olan bir hastalık. Eşin dayısını nu hastalıktan kaybettiğini ve kendisinin bu taşıyıcılık testini neden yaptırmadığını, soruyor, eğer bilseydim, evlenmezdim diyor. Kızıma bu testi yaptıracağım diyor, çocuğunu tedavisi olmayan bu hastalıkla izlerken, ona vereceği cevapları olmadığından çaresizlikle, öfke arası, gidip geliyor.

 Oysa dernek başkanımız, akraba evliliğinin bu sonuçları doğurabileceğini söylemeye çalışırken, birileri; Allah ın izin verdiği evliliklerde sorun olmaz diyordu.

 Sorum ŞU ANNE TEST YAPTIRSAYDI, hayalini kurduğu birçok şeyi yaşamazdı. SİZECE böyle bir kadınla evlenir misiniz? Toplumuz, dürüstlük ve mutluluk arasında günler ve geceler, yıllarca, gidip gelen;  binlerce engelli kadın ve engelli kas hastası çocuğa sahip, mutluluğunu, huzurunu, tatilini, çocuklarının gözlerinde ve dudaklarında arayan binlerce annem var. 

 GÜLÜZAR RSULOĞLU

 


Henüz yorum eklenmemiş, ilk yorum yapan siz olun...
Yorumlarınız, site yönetimi tarafından denetlenip onaylanmaktadır; lakin uygunsuz, hakaret içeren, kişi ve kişileri aşağılayıcı türden olmaları halinde derhal silinecektir. Yorumlarınız başkaları tarafından oylanabilir.

Üye girişi yaparak takma adınızla yorum ekleyebilir, eklediğiniz tüm yorumlara üye panelinizden ulaşabilirsiniz. Ayrıca üye girişi yaparak haber, makale, video, foto galeri içeriklerini favorilerinize ekleyebilir ve tüm favorilerinize üye panelinizden erişebilirsiniz. Not: Üyeler en çok 500 karakter yorum yazabilirken, misafirler en çok 200 karakter yorum yazabilirler!Yorumcu


E-Posta Adresiniz (Yayınlanmayacak)


Yorumunuz


Güvenlik Kodu
(Büyük-Küçük Harf Duyarlıdır!)
  
Mobil Sitemiz
Ana Sayfa
Hakkımızda
İletişim
Üye Ol
Site Kullanım Koşulları
Haber Manşetleri
Haber Arşivi
Haber Kategorileri
Video Arşivi
Foto Galeri Arşivi
Yazarlar
Yazar Makaleleri
Genel Makaleler
Anketler
Haber RSS
Makale RSS
Video RSS
Foto Galeri RSS
Sitenize Haber Ekleyin
Sitemizde yer alan bilgilerdeki hatalardan, eksikliklerden ya da bu bilgilere dayanılarak yaplan işlemlerden doğacak her türlü maddi/manevi zararlardan ve her ne şekilde olursa olsun üçüncü kişilerin uğrayabileceği her türlü zararlardan dolayı SİTEMİZ sorumlu tutulamaz. Gazetesi.tv.tr Copyright ©2015 Bu site en iyi Chrome, Opera, FF ve IE 10+ web tarayıcılar ile gezilir. Powered by ASPXPLUS