"Çocuk Diyabet Okulu" İlk Mezunlarını Verdi

09.07.2017 18:59:09 tarihinde eklendi, 400 kez okundu
Çiğli Bölge Eğitim Hastanesinde Sağlık Bakanlığı tarafından yürütülen "Çocuk Diyabet Okulu" ilk mezunlarını verdi.

"Türkiye Diyabet Önleme ve Kontrol Programı” kapsamında başlatılan eğitime katılan diyabetli çocuk hasta ve aileler, diyabet hastalığının nedenleri, hangi bulgularda hekime başvurmak gerektiği, rutin kontrollerinin önemi konusunda bilgiler aldı.

Çiğli Bölge Eğitim Hastanesi Endokrin Uzmanı Deniz Özalp Kızılay, tüm dünyada ölüme neden olan hastalıklar listesinde 8. sırada yer alan diyabetin Türkiye açısından da hem sağlık hem de sağlığın finansmanı noktasında önemli sorunları beraberinde getirdiğini belirtti.

Tip 1 diyabetin önlenmesini sağlayabilecek etkin bir yöntemin mevcut olmadığını ama basit yaşam tarzı değişiklikleri ile tip 2 diyabet gelişme riskinin azaltılabileceğine işaret eden Kızılay, şunları kaydetti:

"Dünya Sağlık Örgütü tarafından salgın olarak ifade edilen bu kronik hastalık, komplikasyonları dolayısıyla insan vücudunda birçok sistem ve organın olumsuz etkilenmesine yol açmaktadır. Diyabet sıklığındaki bu artışın en önemli nedenleri sağlıksız beslenme, hareketsiz yaşam ve bunlarla ilişkili olarak obezitenin artmasıdır. Biz Çiğli Bölge Eğitim Hastanesi olarak halkımızı diyabet konusunda bilinçlendirmek için çalışmalara devam edeceğiz."

Verilen eğitimin sonunda diyabet okulundan mezun olmaya hak kazanan çocuklara karneleri verildi.


Henüz yorum eklenmemiş, ilk yorum yapan siz olun...
Yorumlarınız, site yönetimi tarafından denetlenip onaylanmaktadır; lakin uygunsuz, hakaret içeren, kişi ve kişileri aşağılayıcı türden olmaları halinde derhal silinecektir. Yorumlarınız başkaları tarafından oylanabilir.

Üye girişi yaparak takma adınızla yorum ekleyebilir, eklediğiniz tüm yorumlara üye panelinizden ulaşabilirsiniz. Ayrıca üye girişi yaparak haber, makale, video, foto galeri içeriklerini favorilerinize ekleyebilir ve tüm favorilerinize üye panelinizden erişebilirsiniz. Not: Üyeler en çok 500 karakter yorum yazabilirken, misafirler en çok 200 karakter yorum yazabilirler!Yorumcu


E-Posta Adresiniz (Yayınlanmayacak)


Yorumunuz


Güvenlik Kodu
(Büyük-Küçük Harf Duyarlıdır!)
  
Mobil Sitemiz
Ana Sayfa
Hakkımızda
İletişim
Üye Ol
Site Kullanım Koşulları
Haber Manşetleri
Haber Arşivi
Haber Kategorileri
Video Arşivi
Foto Galeri Arşivi
Yazarlar
Yazar Makaleleri
Genel Makaleler
Anketler
Haber RSS
Makale RSS
Video RSS
Foto Galeri RSS
Sitenize Haber Ekleyin
Sitemizde yer alan bilgilerdeki hatalardan, eksikliklerden ya da bu bilgilere dayanılarak yaplan işlemlerden doğacak her türlü maddi/manevi zararlardan ve her ne şekilde olursa olsun üçüncü kişilerin uğrayabileceği her türlü zararlardan dolayı SİTEMİZ sorumlu tutulamaz. Gazetesi.tv.tr Copyright ©2015 Bu site en iyi Chrome, Opera, FF ve IE 10+ web tarayıcılar ile gezilir. Powered by ASPXPLUS