Çeşme’de lisenin taşınma söylentisi tepkilere yol açtı

30.06.2017 20:12:16 tarihinde eklendi, 408 kez okundu
İzmir’in Çeşme ilçesindeki Sıdıka Kelami Ertan Anadolu Lisesinin taşınacağı söylentisi, öğretmen, öğrenci, veli ve eski mezunların tepkisine yol açtı.

290 öğrencinin öğrenim gördüğü Sıdıka Kelami Ertan Anadolu Lisesi, 1948 yılından 1975 yılına kadar ortaokul olarak eğitim hizmeti vermiş ve 1975 yılında Çeşme’nin ilk lisesi olma özelliğini kazanmıştı. Günümüze kadar binlerce mezun veren okulun Çeşme’nin 10 kilometre uzağındaki Reisdere TOKİ evlerindeki okula taşınacağı duyumları, eski mezunları ile okulun öğretmenleri, öğrencileri ve velilerini harekete geçirdi. Okulun öğretmenleri geçtiğimiz hafta Çeşme Belediye Başkanı Muhittin Dalgıç’ı ziyaret ederek okulun taşınma girişiminin yarattığı sıkıntıyı dile getirmişlerdi.

Çeşme’nin merkezinde yer alan ve ulaşım sorunu olmayan okulun 10 kilometre uzağa taşınmak istenmesine anlam veremediklerini belirten eski mezunlar, öğretmen, öğrenci ve veliler, WhatsApp grubu kurarak, grupta Çeşme Milli Eğitim Müdürlüğüne verilecek dilekçeyi yayınladı.

"Tarihinin yok edilmesini anlayamıyoruz""

İlçe Milli Eğitim Müdürlüğüne verilecek olan dilekçede şu ifadelere yer verildi:

"Bizler Sıdıka Kelami Ertan Anadolu Lisesinde okuyan ve bu okuldan mezun olan öğrencileriz. Okulumuzun ortaokul öğrencilerine yeterli bina olmadığı için TOKİ tarafından Reisdere’de yapılan toplu konutlardaki binaya taşınması kararını hem büyük bir üzüntü, hem de büyük bir şaşkınlıkla öğrenmiş bulunuyoruz. Üzgünüz; çünkü o okul, bizim gençliğimiz, çocukluğumuz, arkadaşlıklarımız, umutlarımız, hayallerimiz, hepsinden öte evimiz. Neden okulumuzun adının silinmek zorunda olduğunu, Sıdıka Kelami Ertan Ortaokuluna dönüştürülmek zorunda olduğunu anlayamıyoruz. Evet çok şaşkınız; çünkü yaklaşık elli yıllık bir okulun, Çeşme’nin ilk lisesinin ortaokula dönüştürülerek tarihinin yok edilmesini anlayamıyoruz. Şimdi bizler umut ediyoruz ki, bu kararı alan makamınız, adı üstünde milli eğitim müdürlüğümüz, bizi sonsuz üzüntüye boğan bu kararını yeniden değerlendirecek ve kararından vazgeçecektir."

Kaymakam neler söyledi?

Öte yandan, Çeşme Kaymakamı Hacı Mehmet Kara, Sıdıka Kelami Ertan Lisesinin taşınmasının kesinleşmediğini belirterek, taşınma işleminin tasarı halinde olduğunu söyledi. Kaymakam Kara, İl Milli Eğitim Müdürlüğünden gelecek olan müfettişlerin konuyu inceleyeceklerini, inceleme sonucunda karar verileceğini sözlerine ekledi.


Henüz yorum eklenmemiş, ilk yorum yapan siz olun...
Yorumlarınız, site yönetimi tarafından denetlenip onaylanmaktadır; lakin uygunsuz, hakaret içeren, kişi ve kişileri aşağılayıcı türden olmaları halinde derhal silinecektir. Yorumlarınız başkaları tarafından oylanabilir.

Üye girişi yaparak takma adınızla yorum ekleyebilir, eklediğiniz tüm yorumlara üye panelinizden ulaşabilirsiniz. Ayrıca üye girişi yaparak haber, makale, video, foto galeri içeriklerini favorilerinize ekleyebilir ve tüm favorilerinize üye panelinizden erişebilirsiniz. Not: Üyeler en çok 500 karakter yorum yazabilirken, misafirler en çok 200 karakter yorum yazabilirler!Yorumcu


E-Posta Adresiniz (Yayınlanmayacak)


Yorumunuz


Güvenlik Kodu
(Büyük-Küçük Harf Duyarlıdır!)
  
Mobil Sitemiz
Ana Sayfa
Hakkımızda
İletişim
Üye Ol
Site Kullanım Koşulları
Haber Manşetleri
Haber Arşivi
Haber Kategorileri
Video Arşivi
Foto Galeri Arşivi
Yazarlar
Yazar Makaleleri
Genel Makaleler
Anketler
Haber RSS
Makale RSS
Video RSS
Foto Galeri RSS
Sitenize Haber Ekleyin
Sitemizde yer alan bilgilerdeki hatalardan, eksikliklerden ya da bu bilgilere dayanılarak yaplan işlemlerden doğacak her türlü maddi/manevi zararlardan ve her ne şekilde olursa olsun üçüncü kişilerin uğrayabileceği her türlü zararlardan dolayı SİTEMİZ sorumlu tutulamaz. Gazetesi.tv.tr Copyright ©2015 Bu site en iyi Chrome, Opera, FF ve IE 10+ web tarayıcılar ile gezilir. Powered by ASPXPLUS