İzmir Metrosu yeni vagonlarına kavuştu

12.02.2017 17:26:19 tarihinde eklendi, 382 kez okundu
İzmir Metrosunun Filosuna kattığı 95 vagonun 55’i İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’nun katılımıyla hizmete açıldı.

Kocaoğlu, açılış öncesi yaptığı konuşmada; yatırımlar, Buca metrosu ve İzmir’in Ege Bölgesindeki yükselişinden söz etti.
Halkapınar Merkez Metro Merkez Binasında yapılan törene katılan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, açılış töreni öncesi açıklamalarda bulundu. 2016 itibarıyla 130 km olan raylı sistem ağının 2017’de 180 km’ye ulaşacağını söyleyen Kocaoğlu, Buca, Narlıdere metro hatları ve Bergama İZBAN hattının tamamlanmasıyla 2020 de İzmir Raylı sistem ağının 250 km’ye çıkacağını ifade etti. 95 metronun yaklaşık 320 milyon TL’ye (79 milyon 800 bin Euro) mal olduğunu dile getiren Kocaoğlu, teslim alınacak vagonlarla birlikte İzmir Metrosu’ndaki vagon sayısı 142’ye ulaşacağını sözlerine ekledi.

Buca, Bornova, Garaj ve Çevreyoluna metro ile bağlanacak
Yaptıkları yatırımlarla raylı sistemlerde hatırı sayılır bir yere gelindiğini aktaran Kocaoğlu Buca ve Narlıdere’ye yapılacak Metro hattının son durumu hakkında da konuştu. Kocaoğlu, “Şu anda arkadaşlarımızın değerlendirmesi sürüyor ve iki büyük ihalemiz var. Bunlardan bir tanesi 2.5 km’lik 2 tane tünelle Buca’yı, Altındağ’a Bornova’ya oradan da 2.2 km’lik viyadükle de garaja ve çevreyoluna bağlıyoruz. Uçanyol dediğimiz yol, Yeşildereden çevreyoluna kadar kamulaştırılması yatırımı çalışmalarıyla beraber minimum 600 ile 650 Milyon lira civarında bir maliyeti var. Bu yol Ankara asfaltını, Mürselpaşayı, İzmir’in bütün ana arterlerini rahatlatacak” dedi.

Ege Bölgesinde Vergi rekortmeni İzmir
Bazı kesimlerde İzmir için sarf edilen olumsuz düşüncelerin olduğundan yakınan Kocaoğlu, İzmir’in ödediği vergilerle Ege Bölgesinde lider olduğunu aktardı. Uşak, Aydın, Balıkesir, Denizli, Muğla, Manisa ödedikleri verginin hep fazlasını alırken İzmir’in verdiği verginin çok daha azını geri aldığı vurgulayan Kocaoğlu, “İzmir, 52 Milyar lira vergi vermiş, 13 Milyar lira kaynak almış. Egenin toplamına baktığımızda 61 Milyar lira merkeze kaynak vermiş, 29 Milyar lira kaynak almış, 32 Milyar lira Türkiye Cumhuriyeti bütçesine artı vermiş. İzmir ise 39 Milyar lira artı vermiş. 39 Milyar liranın 7 Milyar lirasıyla diğer illerin açığını kapatmış, 32 Milyar lira da artıya geçmiş. Bu kente, bu insanlara böyle bir davranışta bulunmak, eleştiride bulunmak doğru değil” diyerek İzmir’in önemini vurguladı.


Henüz yorum eklenmemiş, ilk yorum yapan siz olun...
Yorumlarınız, site yönetimi tarafından denetlenip onaylanmaktadır; lakin uygunsuz, hakaret içeren, kişi ve kişileri aşağılayıcı türden olmaları halinde derhal silinecektir. Yorumlarınız başkaları tarafından oylanabilir.

Üye girişi yaparak takma adınızla yorum ekleyebilir, eklediğiniz tüm yorumlara üye panelinizden ulaşabilirsiniz. Ayrıca üye girişi yaparak haber, makale, video, foto galeri içeriklerini favorilerinize ekleyebilir ve tüm favorilerinize üye panelinizden erişebilirsiniz. Not: Üyeler en çok 500 karakter yorum yazabilirken, misafirler en çok 200 karakter yorum yazabilirler!Yorumcu


E-Posta Adresiniz (Yayınlanmayacak)


Yorumunuz


Güvenlik Kodu
(Büyük-Küçük Harf Duyarlıdır!)
  
Mobil Sitemiz
Ana Sayfa
Hakkımızda
İletişim
Üye Ol
Site Kullanım Koşulları
Haber Manşetleri
Haber Arşivi
Haber Kategorileri
Video Arşivi
Foto Galeri Arşivi
Yazarlar
Yazar Makaleleri
Genel Makaleler
Anketler
Haber RSS
Makale RSS
Video RSS
Foto Galeri RSS
Sitenize Haber Ekleyin
Sitemizde yer alan bilgilerdeki hatalardan, eksikliklerden ya da bu bilgilere dayanılarak yaplan işlemlerden doğacak her türlü maddi/manevi zararlardan ve her ne şekilde olursa olsun üçüncü kişilerin uğrayabileceği her türlü zararlardan dolayı SİTEMİZ sorumlu tutulamaz. Gazetesi.tv.tr Copyright ©2015 Bu site en iyi Chrome, Opera, FF ve IE 10+ web tarayıcılar ile gezilir. Powered by ASPXPLUS