Kadın Hakları ve Siyasette Kadının Yeri”ni anlatıldı

05.12.2017 18:44:34 tarihinde eklendi, 680 kez okundu
64. Hükümet Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Dr. Sema Ramazanoğlu “Kadın Hakları ve Siyasette Kadının Yeri”ni anlattı

Uluslararası Diplomasi ve Avrasya Topluluğu ile Manisa Celal Bayar ÜniversitesiÖğrenci Konseyi Başkanlığı tarafından, 4 Aralık 2017 tarihinde “Kadın Hakları ve Siyasette Kadının Yeri” konulu konferans düzenlendi. Prof. Ümit Doğay Arınç Kültür Merkezinde düzenlenen konferans, 64. Hükümet Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Dr. Sema Ramazanoğlu tarafından verildi.Konferansa Manisa Milletvekili Doç. Dr. Selçuk Özdağ, MCBÜ Rektör YardımcılarıProf. Dr. Bilal Gümüş ile Prof. Dr. Muzaffer Tepekaya, öğretim elemanları, davetliler ve öğrenciler katıldı.

Dr. Sema Ramazanoğlu ve Doç. Dr. Selçuk Özdağ, konferanstan önce MCBÜ Rektörü Prof. Dr. A. Kemal Çelebi’yi ziyaret etti. Prof. Çelebi, kendilerini Üniversitede konuk etmekten duyduğu memnuniyeti dile getirerek, nazik ziyaret ve konferans için teşekkür etti.

Öğrenci Konseyi Başkanı Muhsin Sakar yaptığı selamlama konuşmasında, 1921’denkadınlarımıza seçme ve seçilme hakkının verildiği 1934’e kadar gelişen olayları aktardı.

“Siyasetin içinde kadın demek; aynı zamanda benim bireysel tecrübelerim, hayatımdan kesitler demek” diyerek sözlerine başlayanDr. Sema Ramazanoğlu, ülkemizde kadınların siyasi haklarla ilgili mücadelelerinin,kadınların belediye seçimlerine katılma ve köylerde muhtar olma hakkını elde ettiği 1930 yılından itibaren başladığını söyledi.

Tarihe baktığımızda Halide Edip Adıvar, Nezihe Muhittin, Şair Nigâr Hanım, Fatma Aliye Hanım, Şukufe Nihal gibi isimlerin gerçekten Osmanlı toplumunun çok iyi yetişmiş kadınları olduğunu ifade eden Dr. Sema Ramazanoğlu, kadınlarımızın 1930 ve 1934 yıllarında yapılan değişikliklerle siyasi haklarını kazanmalarınınçok önemli bir gelişme olduğunu, bugün geldiğimiz noktada ise Türkiye Cumhuriyeti Hükümetlerinin ileri demokrasi adına çok büyük adımlar attığını, bunda da kadınların rolünün büyük olduğunu belirtti.

Kadınların siyasetteki sıkıntılarında en önemli faktörlerden birinin“Cam duvar, cam tavan” denilen görünmez engeller olduğunu belirten Dr. Sema Ramazanoğlu,öğrencilerden gelen soruları da cevapladı.

Konferans sonunda Dr. Sema Ramazanoğlu’na, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Muzaffer Tepekaya tarafından çiçek takdim edildi.

 

 

 

 


Henüz yorum eklenmemiş, ilk yorum yapan siz olun...
Yorumlarınız, site yönetimi tarafından denetlenip onaylanmaktadır; lakin uygunsuz, hakaret içeren, kişi ve kişileri aşağılayıcı türden olmaları halinde derhal silinecektir. Yorumlarınız başkaları tarafından oylanabilir.

Üye girişi yaparak takma adınızla yorum ekleyebilir, eklediğiniz tüm yorumlara üye panelinizden ulaşabilirsiniz. Ayrıca üye girişi yaparak haber, makale, video, foto galeri içeriklerini favorilerinize ekleyebilir ve tüm favorilerinize üye panelinizden erişebilirsiniz. Not: Üyeler en çok 500 karakter yorum yazabilirken, misafirler en çok 200 karakter yorum yazabilirler!Yorumcu


E-Posta Adresiniz (Yayınlanmayacak)


Yorumunuz


Güvenlik Kodu
(Büyük-Küçük Harf Duyarlıdır!)
  
Mobil Sitemiz
Ana Sayfa
Hakkımızda
İletişim
Üye Ol
Site Kullanım Koşulları
Haber Manşetleri
Haber Arşivi
Haber Kategorileri
Video Arşivi
Foto Galeri Arşivi
Yazarlar
Yazar Makaleleri
Genel Makaleler
Anketler
Haber RSS
Makale RSS
Video RSS
Foto Galeri RSS
Sitenize Haber Ekleyin
Sitemizde yer alan bilgilerdeki hatalardan, eksikliklerden ya da bu bilgilere dayanılarak yaplan işlemlerden doğacak her türlü maddi/manevi zararlardan ve her ne şekilde olursa olsun üçüncü kişilerin uğrayabileceği her türlü zararlardan dolayı SİTEMİZ sorumlu tutulamaz. Gazetesi.tv.tr Copyright ©2015 Bu site en iyi Chrome, Opera, FF ve IE 10+ web tarayıcılar ile gezilir. Powered by ASPXPLUS