Ulaşımda yerli ve milli sistemler Uludağ Üniversitesi’nde ele alındı

30.11.2017 21:19:02 tarihinde eklendi, 279 kez okundu
Uludağ Üniversitesi Mühendislik Fakültesi tarafından organize edilen ‘Ulaşım Sistemlerinde Yerli ve Milli Çözümler Paneli’nde raylı sistem çalışmaları ele alındı.

UÜ Mühendislik Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Fatih Karpat’ın moderatörlüğünü yürüttüğü panele Durmazlar A.Ş. İcra Kurulu Üyesi Ahmet Civan ve Durmaray Genel Müdürü Abdullah Bocan konuşmacı olarak katıldı. Mete Cengiz Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen etkinliğe akademisyenler ve mühendislik fakültesi öğrencileri yoğun ilgi gösterdi.

TÜRKİYE, RAYLI SİSTEMLERDE ÖNEMLİ YERLERE GELECEK

Panelde konuşan Durmazlar İcra Kurulu Üyesi Ahmet Civan, yerli tramvay işine giren ilk sektör olduklarının altını çizdi. Henüz sektörde raylı sistem eğitim alan bir tane mühendisin bulunmadığına işaret eden Ahmet Civan; “İddia ediyorum ki Türk mühendisleri, Türkiye üniversitelerinden mezun olan genç mühendislerimiz, tramvayların her türlüsünü yapabilecek kabiliyettedir. Geçtiğimiz günlerde bakanlarımız bizi ziyarete geldiler. Bu cümlenin aynısını kendilerine söyledim. Bizim kadromuzda çalışan mühendislerimizin yaş ortalaması 30,5’tir. Otonom araçları yapabilecek yetenekte bir şirketiz. Sadece raylı sistem bölümümüzde çalışan 90 mühendisimiz var. Bunu kendisini geliştirmiş ortalama her Türk mühendisi başarabilir. Ben gençlerimize ve genç mühendislerimize güveniyorum. Buradaki öğrenci arkadaşlarımız da ciddi bir eğitim alır ve kendilerini geliştirirlerse bu alanda hemen iş bulabilirler” dedi.

HEDEF; RAYLI SİSTEM İHRACATI

Durmazlar olarak raylı sistemler konusunda ihracat yapmayı öncelikli olarak hedeflediklerini vurgulayan Civan; “90 ülkeye makine satıyoruz. Ancak raylı sistemler olunca rekabet çok farklı bir boyutta. Bazı çok büyük firmalar yurt dışında sektörü elinde tutuyor. Ancak biz çalışmalarımıza devam ediyoruz. Ciddi görüşmelerimiz de var. Gerçekleştiği zaman sizlerle de bunu paylaşacağız. Ben Türkiye’nin bu sektörde çok daha iyi yerlere geleceğine inanıyorum” diye konuştu.

TÜRKİYE’DE RAYLI SİSTEM KULLANIM ORANI DÜŞÜK

Durmaray Genel Müdürü Abdullah Bocan ise Türkiye’de raylı sistemlerin henüz istenilen seviyede kullanılamadığını kaydetti. Dünyanın üçüncü raylı sisteminin İstanbul’da kurulmuş olmasına rağmen ilerleyen tarihlerde maalesef bu konulara yeterince önem gösterilmediğini açıklayan Abdullah Bocan; “Dünyada raylı sistemler toplu taşıma içerisinde ciddi bir şekilde kullanılıyor. Kanada’da toplu taşımanın yüzde 58’i, Sidney’de yüzde 62’si, Paris’te yüzde 82’si ve Tokyo’da yüzde 98’si raylı sistemleri tercih ediyor. İstanbul’da ise bu oran maalesef yüzde 18 seviyelerinde duruyor. Moskova’da raylı sistemler üzerinden yılda 3,2 milyar insan taşınırken, İstanbul’da bu oran bir milyar bile değil” şeklinde konuştu.

Panelin sonunda Makine Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Recep Yamankaradeniz ve bölüm başkan yardımcıları tarafından katılımcılara teşekkür belgesi takdim edildi.

 

 


Henüz yorum eklenmemiş, ilk yorum yapan siz olun...
Yorumlarınız, site yönetimi tarafından denetlenip onaylanmaktadır; lakin uygunsuz, hakaret içeren, kişi ve kişileri aşağılayıcı türden olmaları halinde derhal silinecektir. Yorumlarınız başkaları tarafından oylanabilir.

Üye girişi yaparak takma adınızla yorum ekleyebilir, eklediğiniz tüm yorumlara üye panelinizden ulaşabilirsiniz. Ayrıca üye girişi yaparak haber, makale, video, foto galeri içeriklerini favorilerinize ekleyebilir ve tüm favorilerinize üye panelinizden erişebilirsiniz. Not: Üyeler en çok 500 karakter yorum yazabilirken, misafirler en çok 200 karakter yorum yazabilirler!Yorumcu


E-Posta Adresiniz (Yayınlanmayacak)


Yorumunuz


Güvenlik Kodu
(Büyük-Küçük Harf Duyarlıdır!)
  
Mobil Sitemiz
Ana Sayfa
Hakkımızda
İletişim
Üye Ol
Site Kullanım Koşulları
Haber Manşetleri
Haber Arşivi
Haber Kategorileri
Video Arşivi
Foto Galeri Arşivi
Yazarlar
Yazar Makaleleri
Genel Makaleler
Anketler
Haber RSS
Makale RSS
Video RSS
Foto Galeri RSS
Sitenize Haber Ekleyin
Sitemizde yer alan bilgilerdeki hatalardan, eksikliklerden ya da bu bilgilere dayanılarak yaplan işlemlerden doğacak her türlü maddi/manevi zararlardan ve her ne şekilde olursa olsun üçüncü kişilerin uğrayabileceği her türlü zararlardan dolayı SİTEMİZ sorumlu tutulamaz. Gazetesi.tv.tr Copyright ©2015 Bu site en iyi Chrome, Opera, FF ve IE 10+ web tarayıcılar ile gezilir. Powered by ASPXPLUS