Dünya LezzetleriyleAğızlar Tatlandı

26.11.2017 17:09:30 tarihinde eklendi, 285 kez okundu
Esenler Belediyesi´nin "Dünyanın Lezzetleri Esenler´de" projesiyle uluslar arası öğrenciler, kendi ülkelerinin en sevilen tatlı ve çaylarını İstanbul halkına ikram ediyor.

Esenler Belediyesi Kültür İşleri Müdürlüğü, ülkemizde bulunan üniversiteli misafir kız öğrencilerin kurdukları Sefire-i Alem Derneği ile birlikte ülkeler arasındaki dostluk ve kardeşliği pekiştirmek, kültür alış-verişine katkı sunmak amacıyla, dünya lezzetlerinden çeşitli örnekleri Esenler halkı ile buluşturuyor. Her hafta sonu Esenler Dörtyol Meydanı'nda farklı ülkelerin milli tatlı ve çayları Esenler halkına ikram ediliyor.

50 ÜLKENİN TATLISINI VE ÇAYINI İKRAM EDECEĞİZ

"Dünyanın Lezzetleri Esenler'de" programının içeriğini Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu anlattı. "Her hafta sonu Esenler'de dünyanın farklı ülkelerinden tatlılarını Esenler halkıyla buluşturuyoruz" diyen Başkan Göksu, "Bugün 8 ülkenin tatlıları ile 4 ülkenin çaylarını vatandaşlarımıza sunduk. Yıl boyunca 50 ülkenin tatlılarını ve çaylarını her hafta sonu vatandaşlarımıza ikram edeceğiz. Esenler'de yaptığımız etkinliklerle, Esenlerlilere yeni ufuklar açmak, yeni kültürel değerleri ortaya çıkarmak için devam edeceğiz. Bu projelerle hem ilçemizin hem de İstanbul'un sosyal, kültürel, sanatsal dokusuna katkı sağlayacağız. İstanbul'un çocukları dünyayı tanıyacaklar, farklı kültürlerden haberdar olacaklar inşallah" diye konuştu.

MİNİKLER PUANLADI, HANIMLAR TARİF ALDI

Başkan Göksu, konuşmasının ardından 8 ülkenin tatlılarını, uluslar arası öğrencilerle birlikte Esenlerlilere ikram etti. 7'den 70'e çok sayıda Esenlerli, dünyanın lezzetlerini Esenler'de tattı. Esenler'in minikleri, tatlıları tek tek tadarak puan verdiler, özellikle hanımlar ise tatlıların tariflerini bir bir aldılar.

DÜNYA LEZZETLERİ ESENLER'DE

Arnavutluk'un trileçe, Gorzni Hovlv Çeçen tatlısı, Şam tatlısı, Gürcü tatlısı, Jelebi Hint tatlısı, Güney Afrika tatlısı, Azerbaycan'ın şekerbura tatlısı ve Türkiye'den baklava ile birlikte Türk, Arap, Türkmen, Afrika çayları, Esenler Dörtyol Meydanı'nda misafir kız öğrenciler tarafından Mobil İkram Karavanı'nda hazırlanıp yöresel giysileri eşliğinde Esenlerlilere sunuldu.

HAFTA SONLARI DÖRTYOL MEYDANI'NDA

Yıl boyunca 50 ülkenin tatlıları, cumartesi günleri 13.00 ile 15.00 saatleri arasında, çayları ise pazar günleri yine aynı saatte, Esenler Dörtyol Meydanı'nda vatandaşlara ikram edilecek. Uluslar arası öğrenciler kendi elleriyle yaptıkları tatlı ve çayların tariflerini vererek, ülkeleri ve kültürleri hakkında vatandaşları bilgilendirecek.

 

 


Henüz yorum eklenmemiş, ilk yorum yapan siz olun...
Yorumlarınız, site yönetimi tarafından denetlenip onaylanmaktadır; lakin uygunsuz, hakaret içeren, kişi ve kişileri aşağılayıcı türden olmaları halinde derhal silinecektir. Yorumlarınız başkaları tarafından oylanabilir.

Üye girişi yaparak takma adınızla yorum ekleyebilir, eklediğiniz tüm yorumlara üye panelinizden ulaşabilirsiniz. Ayrıca üye girişi yaparak haber, makale, video, foto galeri içeriklerini favorilerinize ekleyebilir ve tüm favorilerinize üye panelinizden erişebilirsiniz. Not: Üyeler en çok 500 karakter yorum yazabilirken, misafirler en çok 200 karakter yorum yazabilirler!Yorumcu


E-Posta Adresiniz (Yayınlanmayacak)


Yorumunuz


Güvenlik Kodu
(Büyük-Küçük Harf Duyarlıdır!)
  
Mobil Sitemiz
Ana Sayfa
Hakkımızda
İletişim
Üye Ol
Site Kullanım Koşulları
Haber Manşetleri
Haber Arşivi
Haber Kategorileri
Video Arşivi
Foto Galeri Arşivi
Yazarlar
Yazar Makaleleri
Genel Makaleler
Anketler
Haber RSS
Makale RSS
Video RSS
Foto Galeri RSS
Sitenize Haber Ekleyin
Sitemizde yer alan bilgilerdeki hatalardan, eksikliklerden ya da bu bilgilere dayanılarak yaplan işlemlerden doğacak her türlü maddi/manevi zararlardan ve her ne şekilde olursa olsun üçüncü kişilerin uğrayabileceği her türlü zararlardan dolayı SİTEMİZ sorumlu tutulamaz. Gazetesi.tv.tr Copyright ©2015 Bu site en iyi Chrome, Opera, FF ve IE 10+ web tarayıcılar ile gezilir. Powered by ASPXPLUS