Siber zorbalıkta çocuklar büyük risk altında

17.11.2017 12:18:31 tarihinde eklendi, 365 kez okundu
Uludağ Üniversitesi, ‘Zorbalığın Bilinmeyen Yönü; Siber Zorbalık Sempozyumu’na ev sahipliği yaptı. Mete Cengiz Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen eğitimde farklı üniversitelerden katılan akademisyenler siber zorbalık konusunu ele aldı.

UÜ Proje Atölyesi tarafından ‘KeepingYouthSafe:Cyberbullying?’ projesi kapsamında düzenlenensempozyumaSakarya Üniversitesi, Anadolu Üniversitesi veAdnan Menderes Üniversitesi’nden akademisyenler konuşmacı olarak katıldı. Sempozyuma akademisyenler ile üniversite ve ilköğretim öğrencileri büyük ilgi gösterdi.

Sempozyumda konuşan Adnan Menderes Üniversitesi Eğitim Fakültesi Öğretim Üyesi Yard. Doç. Dr. Serdar Çiftçi, siber zorbalıkta en büyük risk altında olan ve kontrol edilemeyen kesimin çocuklar olduğunu vurguladı. Ebeveynlerin çocuklarına elektronik cihazları kontrolsüz bir şekilde verdiklerini aktaran Serdar Çiftçi; “Aileler bu cihazları biraz da bakıcı olarak görüyorlar. Çocuk orada oyun oynuyor ve bu tamamen bizim kontrolümüz dışında gerçekleşiyor. Bu şekilde yaşanmış birçok kötü örnek var. Çocuklar bu anlamda çok fazla korumasız. Her zaman aile ve öğretmen kontrolünde olmuyor. Devlet veya kolluk kuvvetleri de sürekli bununla ilgili denetim yapamaz. En başta çocukların bilinçli olması gerekiyor.Çocuklar siber zorbalık durumuyla karşılaşıldığında ilk önce aileye, öğretmenlere, emniyet güçlerine haber vermeli. Aile veya birey olarak biz bu zorbalığı çözemiyorsak, çözmek için çok fazla da kendimizi zorlamayalım. Mutlaka bir uzmana danışalım” dedi.

DENETİMSİZ İNTERNET KÖTÜ SONUÇLAR DOĞURABİLİR!

Türkiye’de çok sayıda siber zorbalık vakasının bulunduğuna işaret eden Çiftçi; “Elbette bu vakalar yurt dışında da ciddi oranlarda görülüyor. Ancak orada daha evvel bu durumların önüne geçmek için bir takım önlemler alındı. Biz de geriden gelmekle birlikte artık önlemler almaya başladık. Halkımız, çocukları teknolojiyle birebir başbaşa bırakmakla çok da doğru yapmıyorlar. İnsanımızda teknoloji okuryazarlığı bilinci yok. Öncelikle bu bilinci kendimizde geliştirmeliyiz ki çocuklarımıza böyle bir durumda yardımcı olabilelim.Denetimsiz şekilde çocuklarımıza internet kullanımı izni veriyorsak kesinlikle kötü bir şey yapıyoruz. Tabletle birlikte ne yaptığı, neyi izlediği veya ne oynadığı çok önemli. Genel olarak teknolojiyi biz doğru kullanamadığımız için çocuklara da bunu aktarmak konusunda yetersiz kalıyoruz. Kendisi ne yapacağını çok iyi bilmeyen bir birey, çocuğuna bu anlamda zaten doğru bir yönlendirme yapamaz” diye konuştu.

Sempozyum öğrencilerle yapılan soru cevap bölümünün ardından tamamlandı. UÜ Proje Koordinatörü Doç. Dr. Şehnaz Baltacı Göktalay, sempozyum sonunda katılımcı akademisyenlere plaket takdim etti.

 


Henüz yorum eklenmemiş, ilk yorum yapan siz olun...
Yorumlarınız, site yönetimi tarafından denetlenip onaylanmaktadır; lakin uygunsuz, hakaret içeren, kişi ve kişileri aşağılayıcı türden olmaları halinde derhal silinecektir. Yorumlarınız başkaları tarafından oylanabilir.

Üye girişi yaparak takma adınızla yorum ekleyebilir, eklediğiniz tüm yorumlara üye panelinizden ulaşabilirsiniz. Ayrıca üye girişi yaparak haber, makale, video, foto galeri içeriklerini favorilerinize ekleyebilir ve tüm favorilerinize üye panelinizden erişebilirsiniz. Not: Üyeler en çok 500 karakter yorum yazabilirken, misafirler en çok 200 karakter yorum yazabilirler!Yorumcu


E-Posta Adresiniz (Yayınlanmayacak)


Yorumunuz


Güvenlik Kodu
(Büyük-Küçük Harf Duyarlıdır!)
  
Mobil Sitemiz
Ana Sayfa
Hakkımızda
İletişim
Üye Ol
Site Kullanım Koşulları
Haber Manşetleri
Haber Arşivi
Haber Kategorileri
Video Arşivi
Foto Galeri Arşivi
Yazarlar
Yazar Makaleleri
Genel Makaleler
Anketler
Haber RSS
Makale RSS
Video RSS
Foto Galeri RSS
Sitenize Haber Ekleyin
Sitemizde yer alan bilgilerdeki hatalardan, eksikliklerden ya da bu bilgilere dayanılarak yaplan işlemlerden doğacak her türlü maddi/manevi zararlardan ve her ne şekilde olursa olsun üçüncü kişilerin uğrayabileceği her türlü zararlardan dolayı SİTEMİZ sorumlu tutulamaz. Gazetesi.tv.tr Copyright ©2015 Bu site en iyi Chrome, Opera, FF ve IE 10+ web tarayıcılar ile gezilir. Powered by ASPXPLUS