Zeytin üretiminde beklenti 2 milyon ton

05.11.2017 12:06:54 tarihinde eklendi, 357 kez okundu
Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, zeytin üretiminin bu sezon ilk kez 2 milyon tonu aşacağını belirterek, "Tahminlere göre 2,1 milyon tonu bulacak zeytin üretimi iyi değerlendirilmeli, başta zeytinyağı olmak üzere zeytin ve zeytin ürünleri ihracatına önem verilmeli." ifadesini kullandı.

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı  Şemsi Bayraktar, yazılı açıklamasında, hasatla birlikte 2017-2018 zeytin ve  zeytinyağı sezonunun açıldığını kaydetti.

Yağlık ve sofralık olarak değerlendirilen zeytinin, dünyada sınırlı  bir alanda yetiştirildiğine, bundan dolayı üretildiği bölgelere zenginlik  kattığına işaret eden Bayraktar, zeytin yetiştiriciliği yapılan alanın yaklaşık  yüzde 98'inin Türkiye'nin de içinde bulunduğu Akdeniz havzasındaki ülkelerde yer  aldığını bildirdi.

Türkiye'nin, zeytin ağacı sayısını 2000-2016 döneminde yüzde 78  artırarak 97,8 milyondan 173,8 milyona çıkarttığını belirten Bayraktar, "Bu yıl  460 bin tonu sofralık, 1 milyon 640 bin tonu yağlık olmak üzere 2,1 milyon tonluk  bir üretime ulaşılacağı tahmin edilmektedir. Artan zeytin üretimi iyi  değerlendirilmeli, başta zeytinyağı olmak üzere zeytin ve zeytin ürünleri  ihracatına önem verilmeli." değerlendirmesinde bulundu.

"İHRACAT YETERSİZ"

Bayraktar, zeytin dikili alan bakımından 5'inci, zeytin üretiminde  4'üncü, zeytinyağı üretiminde de 6'ıncı sırada bulunan Türkiye'nin zeytin ve  zeytinyağı ihracatının yetersiz olduğuna dikkati çekti. Bayraktar, şunları  kaydetti: "Sadece zeytinyağı ihracatından İspanya3, İtalya 1,6 milyar dolar  kazanırken zeytinin anavatanı olan Türkiye, zeytin ve zeytinyağında 190 milyon  doların çok daha üzerinde ihracat yapmalıdır. Günümüzde 0,4 litre olan dünyada  kişi başına zeytinyağı tüketimi, sağlık açısından taşıdığı önem anlaşıldıkça çok  daha fazla artacaktır. Türkiye, buna hazırlıklı olmalıdır.

Dünyada 800-900 bin ton zeytinyağı ihracatı yapılmaktadır. Bunun yüzde  55'ini İspanya ve İtalya gerçekleştiriyor. Üçte birini de ABD ithal ediyor. Bizim  ABD pazarından aldığımız pay yüzde 1,5'te kalıyor. Türkiye, bu pazardan çok daha  fazla pay almalıdır."

Zeytinyağında iç tüketimin de artırılması gerektiğini vurgulayan  Bayraktar, geçen yıl yağlı tohum, ham yağ ve yağlı tohum küspesi ithalatı için  3,5 milyar dolar veren Türkiye açısından bitkisel yağ açığının kapatılması ve  ithalatın azaltılması adına zeytinciliğin önemli fırsatsunduğunu belirtti.

ÜRETİM ARTIŞINA YÖNELİK ÖNERİLER

Bayraktar, zeytin ve zeytinyağı üretiminin artırılmasına yönelik  önerilerde bulunurken de zeytinyağında kilogram başına 80 kuruş olan fark ödemesi  desteğine devam edilmesi, sofralık zeytine de prim verilmesi gerektiğini  bildirdi.

İç tüketimin tanıtım faaliyetleriyle artırılması gerektiğini belirten  Bayraktar, "İhracatta yeni pazarlar bulunmalı, tanıtım ve pazarlama stratejileri  geliştirilmeli ve hedef pazarlar değerlendirilmelidir. Sadece üretim artışına  değil, pazarlama olanaklarına da odaklanılmalı ve stok müessesesi  oluşturulmalıdır. Hangi amaçla olursa olsun zeytinliklerin tahrip edilmesi  önlenmeli, zeytinlikler korunmalıdır. Tağşiş olaylarına fırsat verilmemesi  bakımından gıda denetimleri daha da artırılmalıdır." ifadelerini kullandı.

 


Henüz yorum eklenmemiş, ilk yorum yapan siz olun...
Yorumlarınız, site yönetimi tarafından denetlenip onaylanmaktadır; lakin uygunsuz, hakaret içeren, kişi ve kişileri aşağılayıcı türden olmaları halinde derhal silinecektir. Yorumlarınız başkaları tarafından oylanabilir.

Üye girişi yaparak takma adınızla yorum ekleyebilir, eklediğiniz tüm yorumlara üye panelinizden ulaşabilirsiniz. Ayrıca üye girişi yaparak haber, makale, video, foto galeri içeriklerini favorilerinize ekleyebilir ve tüm favorilerinize üye panelinizden erişebilirsiniz. Not: Üyeler en çok 500 karakter yorum yazabilirken, misafirler en çok 200 karakter yorum yazabilirler!Yorumcu


E-Posta Adresiniz (Yayınlanmayacak)


Yorumunuz


Güvenlik Kodu
(Büyük-Küçük Harf Duyarlıdır!)
  
Mobil Sitemiz
Ana Sayfa
Hakkımızda
İletişim
Üye Ol
Site Kullanım Koşulları
Haber Manşetleri
Haber Arşivi
Haber Kategorileri
Video Arşivi
Foto Galeri Arşivi
Yazarlar
Yazar Makaleleri
Genel Makaleler
Anketler
Haber RSS
Makale RSS
Video RSS
Foto Galeri RSS
Sitenize Haber Ekleyin
Sitemizde yer alan bilgilerdeki hatalardan, eksikliklerden ya da bu bilgilere dayanılarak yaplan işlemlerden doğacak her türlü maddi/manevi zararlardan ve her ne şekilde olursa olsun üçüncü kişilerin uğrayabileceği her türlü zararlardan dolayı SİTEMİZ sorumlu tutulamaz. Gazetesi.tv.tr Copyright ©2015 Bu site en iyi Chrome, Opera, FF ve IE 10+ web tarayıcılar ile gezilir. Powered by ASPXPLUS