Üreticiler endişelendi, bütün tarlalar elyaf örtüyle kaplandı

04.11.2017 15:46:20 tarihinde eklendi, 358 kez okundu
İzmir’in Ödemiş ilçesi çevresinde, kasım ayı itibarıyla etkili olan soğuk hava nedeniyle endişelenen patates üreticileri, hasat öncesi tarlaları elyaf örtülerle kapatarak önlem almaya başladı.

İkinci ürün patateste hasat dönemi yaklaşırken, Ödemiş ilçesindeki patates üreticileri zirai don tehlikesine karşı harekete geçti. Patatesleri kırağı ve don tehlikesine karşı korumak isteyen üreticiler, kara kış iyice bastırmadan tarlalarını elyaf örtülerle kapladı. Üreticilerin elyaf kullanımı yörede giderek yaygınlaştırırken, dekar başına elyaf maliyetinin 200 lira civarında olduğu ifade edildi.

"Elyaflar etkili bir çözüm"

Ödemişli Ziraat Mühendisi Özkan Akgün, elyaf örtünün patates tarlalarını kışın başında don etkilerinden korumak adına etkili bir çözüm olduğunu ifade ederek, "Zirai örtü çalışması bölgemizde her geçen gün yaygınlaşıyor. Örtülerin üreticilere maliyeti dekar başına 180-200 lira civarında. Aralık ayındaki don tehlikesine karşı tarım alanları örtülüp hasat dönemine kadar kalıyor. Şu an patatesler biyolojik gelişimini tamamlamış durumda. Ancak hasat için 15-20 gün daha beklenilmesi gerekiyor. Böyle olunca tarlalarda toprak altında bekleyen ürünün koruma altına anılması gerekiyor" dedi.

Üreticiler tetikte

Olası bir soğuk hava ve don olayında patateslere soğuk vurmaması için toprak altındaki ürünü korumaya çalışan patates üreticisi Serkan Üf, sonbaharın ardından gelen soğuk hava tehlikesine karşı tetikte beklediklerini söyledi.

Don tehlikesine karşı sulama ve elyafla koruma önlemi alan Serkan Üf, patatesleri soğuk havaya karşı koruyabilmek için ek maliyet ile karşı karşıya olduklarını belirterek "Üreticilerin ürün maliyeti her geçen gün artıyor. Zor hava şartlarında üretim yapmaya çalışıyoruz. Büyük emek harcıyoruz. Bugün elyaf çarşıda kalmamış durumdadır. Binlerce dönüm arazide ekili patatesi koruyabilmek için üretici çarşıdaki elyafı bitirdi. Üreticiler olarak yetiştirdiğimiz üründe mağduriyet yaşamak istemiyoruz" şeklinde konuştu.

Öte yandan, son yıllarda patates üreticisinin dip yapan fiyatlar karşısında büyük zararlara uğradığını belirten Serkan Üf, patatesin kilo başına maliyetinin 60 kuruş civarında seyrettiğini belirterek, fiyatın 1 lira civarında olması durumunda sezonu mutlu kapatacaklarını ifade etti. Üf, bu yılki fiyatların 70 kuruşun altına düşmesi durumunda Ödemişli patates üreticilerinin zarara uğrayacağını da sözlerine ekledi.


Henüz yorum eklenmemiş, ilk yorum yapan siz olun...
Yorumlarınız, site yönetimi tarafından denetlenip onaylanmaktadır; lakin uygunsuz, hakaret içeren, kişi ve kişileri aşağılayıcı türden olmaları halinde derhal silinecektir. Yorumlarınız başkaları tarafından oylanabilir.

Üye girişi yaparak takma adınızla yorum ekleyebilir, eklediğiniz tüm yorumlara üye panelinizden ulaşabilirsiniz. Ayrıca üye girişi yaparak haber, makale, video, foto galeri içeriklerini favorilerinize ekleyebilir ve tüm favorilerinize üye panelinizden erişebilirsiniz. Not: Üyeler en çok 500 karakter yorum yazabilirken, misafirler en çok 200 karakter yorum yazabilirler!Yorumcu


E-Posta Adresiniz (Yayınlanmayacak)


Yorumunuz


Güvenlik Kodu
(Büyük-Küçük Harf Duyarlıdır!)
  
Mobil Sitemiz
Ana Sayfa
Hakkımızda
İletişim
Üye Ol
Site Kullanım Koşulları
Haber Manşetleri
Haber Arşivi
Haber Kategorileri
Video Arşivi
Foto Galeri Arşivi
Yazarlar
Yazar Makaleleri
Genel Makaleler
Anketler
Haber RSS
Makale RSS
Video RSS
Foto Galeri RSS
Sitenize Haber Ekleyin
Sitemizde yer alan bilgilerdeki hatalardan, eksikliklerden ya da bu bilgilere dayanılarak yaplan işlemlerden doğacak her türlü maddi/manevi zararlardan ve her ne şekilde olursa olsun üçüncü kişilerin uğrayabileceği her türlü zararlardan dolayı SİTEMİZ sorumlu tutulamaz. Gazetesi.tv.tr Copyright ©2015 Bu site en iyi Chrome, Opera, FF ve IE 10+ web tarayıcılar ile gezilir. Powered by ASPXPLUS