Beyaz altın pamuğun kaderi İzmir’de çizilecek

29.09.2017 14:57:47 tarihinde eklendi, 442 kez okundu
“Beyaz altın” olarak nitelendirilen, Türkiye’nin ihracatında lokomotif sektörler tekstil ve hazırgiyim sektörlerinin ana ham maddesi olan pamuk ile ilgili uluslararası en önemli organizasyonların başında gelen Dünya Pamuk Araştırma Konferansı, 2020 yılında İzmir’de gerçekleştirilecek.

İzmir’de Dünya Pamuk Araştırma Konferansının 7.’si düzenlenecek. Organizasyon için Ekonomi Bakanlığı, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı yetkilileri başta olmak üzere Türkiye’nin pamukla ilgili tüm kurumları Ege İhracatçı Birliklerinde (EİB) bir araya geldi.

Türkiye’de pamuğa eski itibarını kazandıracak

Ege Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Jak Eskinazi’nin moderatörlük yaptığı toplantıda; Dünya Pamuk Araştırma Konferansı için Ulusal Yürütme Komitesi ve Akademik Danışma Ve Değerlendirme Kurulunun hızlı bir şekilde oluşturulması kararlaştırıldı. Türkiye’nin yıllık 25 milyar doları aşan tekstil ve konfeksiyon ürünleri ihracatı olduğuna işaret eden Ege Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği Başkan Yardımcısı Jak Eskinazi, Türkiye’de son yıllarda pamuk üretimine verilen destek ile birlikte üretimde 1 milyon ton rakamına ulaşmanın mümkün hale geldiğini, İzmir’de düzenlenecek Dünya Pamuk Araştırma Konferansı ile Türkiye’de pamuğa eski itibarını kazandıracak bir kamuoyu desteğinin sağlanmasını beklediklerini kaydetti.

“Dünya’nın en kaliteli pamuğun yetiştiği topraklara sahibiz”

Türk tekstil ve hazırgiyim sektörlerinin 2016 yılında 821,3 bin ton pamuk ithalatı karşılığı 1 milyar 240 milyon dolar dövizi yurt dışına aktardığına işaret eden Eskinazi, “Türkiye’de dünyanın en uzun elyaflı ve kaliteli pamuklarının yetiştiği topraklara sahipken, Türkiye’nin pamuk ithalatında dördüncü sırada yer alması düşündürücü. Türk tekstil ve hazırgiyim sektörü pamuk ithal etmekten çok mutlu değil. Tekstil ve konfeksiyon sektörümüzün her yıl 1,5 milyon ton pamuğa ihtiyacı var. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Türk üreticisine son dönemde arttırdığı destekleri sürdürürse tekstil ve konfeksiyon sanayimizin ihtiyacı pamuğun ülkemizde üretilmesinin zeminini oluşturabilir” dedi.

Araştırmacılar bir araya geliyor

7. Dünya Pamuk Araştırma Konferansının Ekonomi Bakanlığı koordinasyonu ve Ege İhracatçı Birlikleri organizasyonuyla 2020 yılında İzmir’de gerçekleşeceğini paylaşan Eskinazi, bu konferansın dünya genelinde pamuk konusunda çalışmalar yürüten araştırmacıları bir araya getirmek, pamuk konusunda çalışan araştırmacıların bilgi alışverişinde bulunmalarını sağlamak, araştırmacıların pamuk konusunda yürüttükleri çalışmaları sunabilecekleri bir platform oluşturmak ve araştırmacılar arasında bir networkün gelişmesini sağlamak amacıyla 4 yılda bir ICAC-Uluslararası Pamuk İstişare Komitesi üyesi ülkelerden birinin ev sahipliğinde düzenlendiğini ifade etti. 6. Dünya Pamuk Araştırma Konferansının 02-06 Mayıs 2016 tarihinde Brezilya’nın Goiânia şehrinde gerçekleştiğini dile getiren Eskinazi, Konferansa 30‘u aşkın ülkeden yaklaşık 600 civarı araştırmacının katıldığını, 22 Ekim-27 Ekim tarihlerinde Özbekistan’ın Taşkent şehrinde ICAC- Uluslararası Pamuk İstişare Komitesi 76. Genel Kurul toplantısının gerçekleşeceğini bu toplantıda görüşülen ilgili konuların ICAC sekretaryası ile de istişare edileceğini sözlerine ekledi.

Ege İhracatçı Birliklerinde düzenlenen Dünya Pamuk Araştırma Konferansı hazırlık toplantısına katılan kurumlar şunlar oldu:

Akdeniz Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği, Denizli İhracatçılar Birliği, Ege İhracatçı Birlikleri, Ege Üniversitesi Biyomühendislik Bölümü, İTKİB, İzmir Ticaret Borsası, Nazilli Pamuk Araştırma Enstitüsü, T.C. Ekonomi Bakanlığı, T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, T.C. Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, TAGEM, Türkiye Tekstil Sanayicileri İşverenler Sendikası, Uludağ İhracatçı Birlikleri, Ulusal Pamuk Konseyi.


Henüz yorum eklenmemiş, ilk yorum yapan siz olun...
Yorumlarınız, site yönetimi tarafından denetlenip onaylanmaktadır; lakin uygunsuz, hakaret içeren, kişi ve kişileri aşağılayıcı türden olmaları halinde derhal silinecektir. Yorumlarınız başkaları tarafından oylanabilir.

Üye girişi yaparak takma adınızla yorum ekleyebilir, eklediğiniz tüm yorumlara üye panelinizden ulaşabilirsiniz. Ayrıca üye girişi yaparak haber, makale, video, foto galeri içeriklerini favorilerinize ekleyebilir ve tüm favorilerinize üye panelinizden erişebilirsiniz. Not: Üyeler en çok 500 karakter yorum yazabilirken, misafirler en çok 200 karakter yorum yazabilirler!Yorumcu


E-Posta Adresiniz (Yayınlanmayacak)


Yorumunuz


Güvenlik Kodu
(Büyük-Küçük Harf Duyarlıdır!)
  
Mobil Sitemiz
Ana Sayfa
Hakkımızda
İletişim
Üye Ol
Site Kullanım Koşulları
Haber Manşetleri
Haber Arşivi
Haber Kategorileri
Video Arşivi
Foto Galeri Arşivi
Yazarlar
Yazar Makaleleri
Genel Makaleler
Anketler
Haber RSS
Makale RSS
Video RSS
Foto Galeri RSS
Sitenize Haber Ekleyin
Sitemizde yer alan bilgilerdeki hatalardan, eksikliklerden ya da bu bilgilere dayanılarak yaplan işlemlerden doğacak her türlü maddi/manevi zararlardan ve her ne şekilde olursa olsun üçüncü kişilerin uğrayabileceği her türlü zararlardan dolayı SİTEMİZ sorumlu tutulamaz. Gazetesi.tv.tr Copyright ©2015 Bu site en iyi Chrome, Opera, FF ve IE 10+ web tarayıcılar ile gezilir. Powered by ASPXPLUS