Dünyanın üniversitesi bu sitede

23.07.2017 16:12:07 tarihinde eklendi, 452 kez okundu
Yaşar Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü Araştırma Görevlisi Murat Ödemiş, genç akademisyenler ve öğrencilerden oluşan 15 kişilik ekibiyle Kuluçka Merkezi Minerva’da hayata geçirdiği projeyle Türkiye’deki ve dünyadaki üniversiteleri, eğitim olanaklarını tek tuşla öğrencilerin önüne getiren bir site kurdu.

Yaşar Üniversitesi Bilgi ve Teknoloji Transfer Ofisi’nin desteğiyle Kuluçka Merkezi Minerva’da girişimci genç akademisyenler ve öğrenciler tarafından hayata geçirilen “UniverList.com” projesiyle önce Türkiye’deki, önümüzdeki kasım ayından itibaren de tüm dünyadaki üniversiteleri kapsayan dünyanın en büyük üniversite veri tabanı kuruluyor. Dünyanın en büyük üniversite veri tabanı olmayı hedefleyen “UniverList” internet sitesi ve içeriğindeki blog sayesinde öğrenciler ve akademisyenler, eğitim olanaklarından sosyal tesislerine, burs imkanından akademik başarılarına kadar istedikleri üniversiteleri, bu okulların yer aldıkları şehirlerin coğrafi özelliklerine kadar birçok bilgiye kolaylıkla ulaşabilecek.

"Öğrencilerin zorlandığını fark ettim"

Geçmişte de İzmir’in ilk mobil uygulama firmasını kuran Araştırma Görevlisi Murat Ödemiş, sitenin nasıl bir fikirle ortaya çıktığını anlattı. Ödemiş, "Öğrencilerimizin yurt dışında Erasmus, staj gibi imkanları ve akademisyenlerin de konferans bilgileri gibi şeyleri ararken çok zorlandığını fark ettim. Dünya genelinde birçok üniversitenin sitelerinin yetersiz, gezintinin ve dil problemi gibi sorunlar nedeniyle aradığını bulmanın da zor olduğunu gözlemledim. Bu konuda eğitim dünyasının içinde olmamın faydası oldu. Türkiye’den birinin dünya üzerindeki başka bir üniversiteye ya da eğitimle ilgili bilgilere ulaşması çok zordu. Bütün üniversitelerin, eğitim dünyasının bir arada toplandığı bir oluşumun faydalı olacağını düşündüm. Bu fikirle birlikte Kuluçka Merkezi Minerva’da bize sağlanan ofiste Univerlist.com’u kurduk. Ancak üniversiteleri olduğu gibi alıp içeri koymak yetmezdi. Kurduğumuz ekiple birlikte bu üniversitelerin yalnızca eğitim olanakları, akademik başarıları gibi özelliklerini değil, içerisinde spor salonu olup olmadığından fakülte bölümlerine kadar her şeyi sisteme eklediğimiz bir site hazırladık” dedi.

Ekiptekilerin 10’u öğrenci

15 kişiden oluşan ekiplerinde iki akademisyen, iki mühendis, bir pazarlama uzmanı ve hepsi yazılım ve bilgisayar mühendisliği bölümlerinde okuyan 10 öğrencinin bulunduğunu belirten Murat Ödemiş, “Ekibin diğer üyelerinin ilk profesyonel projeleri olmasına karşın çok iyi bir site ortaya çıktı. Tüm içeriğimizi kendimiz hazırlıyoruz. Blog bölümümüzde de öğrencilere farklı bilgiler veren birçok yazı bulmak mümkün. Örneğin İzmir’de ya da Eskişehir’de üniversite okumak için nedenler, yazılım ve bilgisayar mühendisliği arasındaki farklar, Kanada’da öğrenci olmak, öğrenciler için yapılabilecek en kolay yemek tarifleri, animasyon bölümü okuyacakların mutlaka izlemesi gereken filmler gibi eğlenceli ve bilgilendirici blog yazıları ekip tarafından hazırlanıyor. Hedefimiz bu siteyi ziyaret eden kişinin aradığı her şeyi ve aklındaki soruların cevabını bulması” diye konuştu.

"Tek aramayla aranılan her şey ekranınızda olacak"

Yaşar Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümünde “Kullanıcı psikoloji ve davranışları veri analizi” üzerine doktorasına devam ettiğini anlatan Murat Ödemiş, “Üniversiteleri, çeşitli akademik ölçütler ve öğrenci puanlarına göre değerlendiren, sosyal olanakları, tesisleri, akademik ve bilimsel başarıları, ulusal ve uluslararası ölçütleri ile çalışma alanlarına göre filtreleyerek listelemeyi amaçlıyoruz. Bunların yanında sitemizde, öğrencilerin okumayı düşündükleri bölümler, şehirler, bu şehirlerde hangi üniversitelerin olduğu gibi bilgiler de mevcut. Tüm bölümlerin kendine özel sayfası bulunuyor ve bu sayfalarda bölümlerle ilgili bilgilendirici yazılar var. Örneğin, ‘Bilgisayar Mühendisliği Bölümü olan, spor salonu, siber güvenlik laboratuvarı bulunan üniversiteler’, ‘3 büyük şehirde sanal mahkemesi bulunan hukuk fakültesi’ gibi istediğiniz konuda özel aramalar da yapabiliyorsunuz” diyerek site içeriği hakkında bilgi verdi.

"Dünyada ilk akla gelen site olmak istiyoruz"

Şimdiden yatırımcılardan teklifler aldıklarını ifade eden Murat Ödemiş şöyle konuştu:

“Önümüzdeki yıl içerisinde 5 bin üniversite ile küresele açılacağız. Üyelik sistemi sayesinde birbirleriyle etkileşim haline de geçebilecek kullanıcılar, örneğin Almanya’daki yüksek lisans programları, Fransa’daki moda tasarım okulları, İngiltere’de işletme doktorası ve bu okulların etkinlikleri gibi birçok veriye ulaşabilecek. Amacımız, üniversite denince sadece ülkemizde değil dünyada ilk akla gelen site olmak."


Henüz yorum eklenmemiş, ilk yorum yapan siz olun...
Yorumlarınız, site yönetimi tarafından denetlenip onaylanmaktadır; lakin uygunsuz, hakaret içeren, kişi ve kişileri aşağılayıcı türden olmaları halinde derhal silinecektir. Yorumlarınız başkaları tarafından oylanabilir.

Üye girişi yaparak takma adınızla yorum ekleyebilir, eklediğiniz tüm yorumlara üye panelinizden ulaşabilirsiniz. Ayrıca üye girişi yaparak haber, makale, video, foto galeri içeriklerini favorilerinize ekleyebilir ve tüm favorilerinize üye panelinizden erişebilirsiniz. Not: Üyeler en çok 500 karakter yorum yazabilirken, misafirler en çok 200 karakter yorum yazabilirler!Yorumcu


E-Posta Adresiniz (Yayınlanmayacak)


Yorumunuz


Güvenlik Kodu
(Büyük-Küçük Harf Duyarlıdır!)
  
Mobil Sitemiz
Ana Sayfa
Hakkımızda
İletişim
Üye Ol
Site Kullanım Koşulları
Haber Manşetleri
Haber Arşivi
Haber Kategorileri
Video Arşivi
Foto Galeri Arşivi
Yazarlar
Yazar Makaleleri
Genel Makaleler
Anketler
Haber RSS
Makale RSS
Video RSS
Foto Galeri RSS
Sitenize Haber Ekleyin
Sitemizde yer alan bilgilerdeki hatalardan, eksikliklerden ya da bu bilgilere dayanılarak yaplan işlemlerden doğacak her türlü maddi/manevi zararlardan ve her ne şekilde olursa olsun üçüncü kişilerin uğrayabileceği her türlü zararlardan dolayı SİTEMİZ sorumlu tutulamaz. Gazetesi.tv.tr Copyright ©2015 Bu site en iyi Chrome, Opera, FF ve IE 10+ web tarayıcılar ile gezilir. Powered by ASPXPLUS